Naturalne kosmetyki

O czym mówią oznaczenia Cosmebio i Ecocert na kosmetykach naturalnych?

kosmetyki naturalne

Oznaczenia Cosmebio i Ecocert – o czym mówią?

Przy wielu kosmetykach w naszym sklepie alohacare.pl znajdziecie informacje dotyczące dwóch oznaczeń – Ecocert i Cosmebio. Chcielibyśmy przybliżyć Wam ideę tych organizacji oraz certyfikatów, aby ukazać wyjątkową wartość jaka za nimi stoi.

Zacznijmy od przedstawienia organizacji:

ECOCERT – Organizacja EcoCert specjalizuje się w weryfikowaniu oraz certyfikowaniu tego, czy dany produkt powstał przy użyciu składników z rolnictwa organicznego. Przyznaje akredytację COSMEBIO wybranym i dokładnie przeanalizowanym produktom. Organizacja Ecocert jest bardzo uważna w kwestii doboru surowców, składników oraz konserwantów, którym przyznaje autoryzację. Każda formuła musi spełniać jasno określony zbiór reguł i specyfikacji.

COSMEBIO: Profesjonalne stowarzyszenie COSMEBIO, zrzesza naturalne, ekologiczne oraz organiczne kosmetyki. Skupia firmy z branży kosmetycznej. Członkowie stowarzyszenia to m.in.  laboratoria kosmetyczne, dystrybutorzy, producenci kosmetyków i dostawcy surowców.

Co ważne, mimo powołania stowarzyszenia, aby zagwarantować wysoką jakość oraz zaangażowanie producentów w tworzenie formuł kosmetycznych certyfikat ECO oraz BIO przyznawane są przez COSMEBIO każdemu produktowi oddzielnie. Nadrzędnym celem oznaczenia COSMEBIO jest wsparcie konsumentów w świadomym wyborze kosmetyku najwyższej jakości, tak aby mogli być pewni tego, że spełnia on wymogi oraz kryteria kosmetyku ekologicznego oraz organicznego.

Znak Cosmebio powstał w roku 2002 – dziesięć laboratoriów kosmetycznych stworzyło pierwszy zbiór zasad dotyczących produkcji kosmetyków z ekologicznych i naturalnych składników. Zbiór ten stał się fundamentem pod powstanie Karty gwarantującej, że dany kosmetyk jest zupełnie bezpieczny dla konsumentów, a także, co ważne, dla środowiska. Dodatkowo karta obliguje producentów do kontroli przekazu marketingowego – nie można używać fałszywych, wprowadzających w błąd stwierdzeń. Producent zobowiązany jest przedstawić wszystkie etapy produkcji, na opakowaniu certyfikowanego produktu powinny się też znaleźć informacje dotyczące producentów składników (oznaczonych ECO i BIO). Cała formuła kosmetyku oraz jego skład są kontrolowane według określonych zasad.

Znak COSMEBIO BIOoznacza, że:

 •       co najmniej 95% składników w kosmetyku jest naturalnych lub pochodzi ze źródeł naturalnych
 •       co najmniej 95% składników roślinnych jest certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego
 •       co najmniej 10% zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

 

Znak COSMEBIO ECO oznacza, że:

 •       co najmniej 95% składników kosmetyku jest naturalnych lub pochodzi ze źródeł naturalnych
 •       co najmniej 50% składników roślinnych certyfikowanych jest zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego
 •       co najmniej 5% zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Zwróćcie uwagę, że kosmetyki drogeryjne (balsamy, spraye) często zawierają 50 do 80% wody, co powoduje, że nie mogą być certyfikowane jako organiczne. Mimo tego, że ich skład jest naturalny, nie spełniają wymogów jakościowych pod kątem „nasycenia” produktu dobrymi składnikami. Certyfikat COSMEBIO informuje nas o tym, że skład jest skuteczny, bogaty w składniki odżywcze i pielęgnacyjne, a kosmetyk jest bezpieczny w użyciu zarówno dla nas, jak i dla środowiska.

 Dla dobra konsumenta i środowiska kosmetyki oznaczone Cosmebio:

 •       nie mogą być testowane na zwierzętach,
 •       nie mogą zawierać syntetycznych konserwantów,
 •       nie mogą zawierać substancji pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie,
 •       nie mogą być w nich stosowane sztuczne zapachy lub barwniki,
 •       procesy ich produkcji muszą być bezpieczne dla środowiska,
 •       ich opakowania mają być biodegradowalne i nadawać się do recyklingu.

Teraz już wiemy, dlatego oznaczenia Ecocert i Cosmebio są tak wartościowe, i warto wybierać kosmetyki, które przeszły tę szczegółową weryfikację. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *