Naturalna pielęgnacja włosów i ciała, Naturalne kosmetyki

Dlaczego warto używać szamponu bez SLS – “sulfate – free”?

Szukasz łagodnej, naturalnej i ekologicznej pielęgnacji Twoich włosów? Chcesz uniknąć stosowania szamponów z siarczanami (SLS, SLES itp.)? Dobrze trafiłaś/eś! Opowiemy Ci wszystko co musisz wiedzieć na temat siarczanów i zalet korzystania z szamponów, które ich nie zawierają!

Czym są siarczany?

Sodium Lauryl Sulphate (SLS), Sodium Laureth Sulphate (SLES), Ammonium Lauryl Sulphate (ALS)… nawet jeżeli te nazwy nie brzmią znajomo, na pewno znajdziesz je gdzieś w swojej łazience. Siarczany, często używane w kosmetykach, należą do rodziny surfaktantów, co oznacza, że często są głównym składnikiem bazy czyszczącej szamponów, żelów pod prysznic czy mydeł w płynie a nawet… płynów do mycia naczyń! Są stosowane ze względu na gęstą pianę, która daje konsumentom poczucie skuteczności i stwarza pozory, że działa przez to lepiej.

Cóż, przykro nam wyprowadzić Cię z błędu, ale… rzeczywistość jest kompletnie inna, a w dodatku nieszczególnie przyjemna…

Dlaczego są szkodliwe?

Siarczany można znaleźć w składach wielu domowych produktów czyszczących (detergenty, płyny do mycia naczyń itp.). Mogą powodować podrażnienie skóry, wysuszać ją, a także skutkować reakcją alergiczną. Podejrzewa się, że zwiększają również ryzyko powstawania niektórych typów nowotworów. Amerykańskie badania z roku 1983 udowodniły, że SLS w stężeniu zaledwie 0.5% może powodować wysypki skórne. Siarczany uszkadzają białka w błonach komórkowych skóry i oczu, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych. Co więcej, poprzez niszczenie komórek tłuszczowych, które chronią skórę – warstwy hydrolipidowej – tracimy barierę ochronną, która zapobiega odwodnieniu się skóry. To z kolei jest powodem pojawienia się uczucia napiętej i wysuszonej skóry. Wpływa to również na zwiększone ryzyko pojawienia się nowotworu: poprzez osłabienie naturalnych mechanizmów obronnych skóry, toksyczne i kancerogenne cząsteczki z naszego środowiska są w stanie penetrować ją głębiej.

Siarczany są tak agresywnie szkodliwe, że mogą niszczyć Twoje włosy, sprawiając, że stają się łamliwe, rozdwajające się i przetłuszczone u nasady. Te negatywne skutki siarczanów są zazwyczaj zamaskowane poprzez dodanie do szamponu silikonów, które nadają włosom gładkości i połysku. Jednakże, mogą one tworzyć również barierę, która przeszkadza w oddychaniu oraz powoduje utratę koloru.

Oprócz bycia szkodliwym dla ludzi, siarczany i silikony nie są biodegradowalne, a więc szkodzą środowisku. Dlatego też, nie jest zbyt dobrym pomysłem rozprowadzenie ich po całym świecie za pomocą wody. Będąc tego świadomym, musimy zadać sobie pytanie: dlaczego wciąż tak często używamy siarczanów skoro wiemy, że są szkodliwe dla nas i dla środowiska? To proste – branża kosmetyczna faworyzuje siarczany bo są składnikiem tanim w produkcji i łatwo się pienią.

Teraz powinieneś już zrozumieć, że warto ich unikać!

Jak wybrać szampon bez siarczanów?

Skoro wiemy już, dlaczego siarczany nie są dla nas zdrowe, zastanówmy się na co zwrócić uwagę wybierając szampon „sulphate-free” czyli nie zawierający subtancji typu SLS. Pierwszy krok to zidentyfikowanie takich kosmetyków na podstawie składu znajdującego się na etykiecie. Wymieńmy zatem niektóre nazwy siarczanów, które można znaleźć na listach składników INCI:

 • Ammonium Lauryl Sulphate (ALS)
 • Sodium Laureth Sulphate (SLES)
 • Sodium Lauryl Sulphate (SLS) (or Sodium Dodecylsulphate)
 • Sodium Lauryl Sulphoacetate
 • Sodium Myreth Sulphate (SMS)

Jeżeli chodzi o silikony, to można je zidentyfikować po związkach kończących się na –icone, -iconol i -siloxane

 • Diméthicone
 • Cyclomethicone
 • Phenyl trimethicone
 • Dimethiconol
 • Cyclohexasiloxane
 • Cyclotertrasiloxane

Zalety naturalnego szamponu bez SLS

Używanie szamponu bez siarczanów daje nam wiele korzyści. Zanim przejdziemy jednak do sedna, musisz wiedzieć, że Twoje włosy potrzebują czasu, żeby zaadoptować się ponownie do mycia szamponem naturalnym. Tak naprawdę, szampon „sulphate-free” pieni się gorzej niż konwencjonalny szampon z detergentami, a więc przy pierwszym użyciu możesz mieć wrażenie, że Twoje włosy są mniej „zjawiskowe” niż poprzednio: na początku będą nieco bardziej szorstkie, zmierzwione i matowe – to całkowicie normalne podczas kilku pierwszych dni używania szamponu – Twoje włosy będą wyglądały nieco inaczej. Musisz dać im czas, aby przyzwyczaiły się do łagodnych i kojących składników Twojego nowego szamponu. Mogą też na początku nieco mocniej się przetłuszczać – jest to pewne przyzwyczajenie do bycia traktowanymi substancją o tak intensywnym działaniu. Daj im czas, i obserwuj jak pięknie się odwdzięczą – miękkością, blaskiem i zdrowiem.

Zdrowa skóra głowy = mocniejsze włosy

Pierwszą korzyścią, którą dostrzeżesz po krótkim okresie adaptacyjnym będzie powrót skóry głowy do równowagi. W rzeczywistości nie ma znaczenia czy masz normalne, przetłuszczające się czy przesuszające się włosy – szampony z siarczanami tylko spotęgują problemy z tym związane.

Delikatne mycie

Szampon „sulphate-free” pozwoli Ci umyć włosy bez uszkadzania skóry głowy i włosów, co pozwoli im wrócić do zdrowego poziomu produkcji sebum.

Zdrowsze i dłuższe włosy

Wszyscy chcemy, aby nasze włosy rosły zdrowe i piękne. Kluczem do tego, aby były mocniejsze i dłuższe jest zdrowa skóra głowy. Stosowanie szamponu bez siarczanów sprawi, że Twoje włosy będą rosły szybciej, będą mniej uszkodzone, nie będą się tak rozdwajały, a w efekcie nie trzeba będzie ich zbyt często przycinać.

Polecane osobom aktywnym

Szampony bez siarczanów są również polecane ludziom uprawiającym sport, którzy czasami biorą kąpiel kilka razy dziennie (i którzy w efekcie myją się szamponem znacznie częściej niż pozostali). Skóra głowy takich osób jest znacznie bardziej narażona na szkodliwe działanie siarczanów.

szampon dla osób aktywnych
naturalny szampon

EQ Naturalny szampon bez siarczanów („sulphate-free”)

Marka EQ jest zaangażowana w ochronę planety poprzez promowanie odpowiedzialnych i świadomych zakupów oraz poprzez produkcję kosmetyków, które wpisują się w ideę bycia przyjaznym środowisku. Z tego powodu produkty EQ są certyfikowane przez Ecocert oraz oznaczone COSMEBIO (przeczytaj więcej o oznaczeniach Cosmebio i Ecocert klikając w ten link). Szampon bez siarczanów EQ został stworzony we Francji (w wewnętrznym laboratorium R&D) z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań w formulacji produktów do higieny osobistej.

Zaprojektowany specjalnie dla skóry i włosów wymagających częstego mycia, szampon EQ zawierający AO Tahitian Monoï z szarotką alpejską, olej z Baobabu oraz sok z aloesu, delikatnie myje Twoje włosy i skórę, nie wysuszając ich.

Kolejna zaleta szamponu leży w jego kremowej konsystencji, która tworzy gęstą, luksusową i miękką pianę, pozwalającą na łagodną aplikację, a także we wspaniałym, delikatnym zapachu. Szampon jest idealny dla ludzi ceniących naturalną pielęgnację i kochających środowisko, a także sportowców, dzieci oraz osób z wrażliwą skórą.

Szampon może być używany do mycia całego ciała, a więc jako produkt 2 w 1 został stworzony w dwóch rozmiarach, aby zmieścić się do Twojego bagażu podręcznego i towarzyszyć Ci w każdej aktywnej podróży:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *